Rezerwacja telefoniczna
694 463 015
Pn-Pt: 9-17 So: 10-15
Bezpłatny dowóz we
Wrocławiu i okolicach!

Fotelik czy przyczepka rowerowa dla dziecka?

Jeśli macie dylemat "co wybrać - fotelik czy przeczepka?", koniecznie przeczytajcie!


Dyskusje nad wyższością przyczepek rowerowych nad fotelikami, i odwrotnie, toczą się w tym sezonie na wielu forach dla rodziców, którzy stawiają na aktywny styl życia, troszczą się o swoje pociechy oraz są otwarci na nowości rynku.

 

Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać fakty, subiektywne odczucia naszych Klientów oraz nasze własne doświadczenie w temacie przyczepek rowerowych oraz fotelików.

 

Rodzic stojący przed dylematem „fotelik czy przyczepka rowerowa” powinien wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  1. Bezpieczeństwo dziecka
  2. Komfort dziecka
  3. Funkcjonalność sprzętu
  4. Własny komfort

 

  • Bezpieczeństwo dziecka

Nikt nie ma wątpliwości, że jest ono dla każdego rodzica priorytetem. Na forach, gdzie toczą się dyskusje na temat wad i zalet przyczepek pojawiają się opinie, że w przyczepce dziecko jest narażone na urazy, że fotelik zapewniając bliskość rodzica gwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo.

 

Niestety w tej konkretnej sytuacji nasza, jako rodziców, bliskość nie ochroni malca przed wypadkiem – wywrotka rodzica na rowerze wiąże się zawsze z upadkiem dziecka, które nawet jeśli ma na głowie kas (oby!), to i tak jest narażone na kontakt z podłożem. Wielu rodziców, szczególnie mam o drobniejszej posturze, zgłasza nam, że zamontowanie fotelika na rowerze powoduje, że zmniejsza się stabilność roweru, szczególnie kiedy wieziemy już 2-3 latka lub musimy nagle wykonać na drodze gwałtowny manewr.

 

Przewożąc dziecko w przyczepce mamy pewność, że upadek roweru nie pociągnie za sobą wywrotki przyczepki – dyszel łączący rower i przyczepkę gwarantuje, że przyczepka pozostanie stabilnie na podłożu. Dodatkowo kabina przyczepki chroni dziecko przed urazami nawet gdyby ktoś pchnął przyczepkę celowo i spowodował jej wywrócenie.

 

Fakty na temat bezpieczeństwa przyczepek, którymi trudno dyskutować to:

- nisko umieszczony środek ciężkości przyczepki gwarantuje jej stabilność

- testy zderzeniowe potwierdzają bezpieczeństwo bezpieczeństwo przyczepek

 

 

  • Komfort dziecka

Dziecko podróżujące w foteliku za plecami rodzica ma ograniczony widok, jeśli wybierzemy mniej popularny model montowany z przodu roweru jest już zdecydowanie lepiej. Niestety fotelik nie chroni malucha przed warunkami atmosferycznymi typu: wiatr, deszcz, słońce oraz przed latającymi owadami. Jeśli nasz maluch zaśnie w foteliku, co na dłuższych trasach zdarza się bardzo często, jego główka będzie  bezwładnie wisieć. Wygląda to trochę inaczej w fotelikach, które mają odchylane oparcie, jednak i tak nasze obawy o główkę dziecka są wówczas spore. Z tego powodu długość  tras rodzinnych wycieczek rowerowych wymaga zdecydowanego skrócenia.

 

W przyczepce rowerowej nie mamy tego typu problemów: dziecko ma możliwość swobodnego rozglądania się na boki, ani deszcz, ani wiatr nie stanowią problemu (osłona przeciwdeszczowa), owady nie mają szansy dostać się do kabiny dzięki moskitierze (chroni ona dodatkowo przed drobnymi kamyczkami wyskakującymi spod kół). Maluszki, które zamarzą o drzemce podczas jazdy mają zapewniony pełen komfort – mimo że siedzą przypięte pasami mogą swobodnie przechylić  główkę, którą można podeprzeć poduszeczką lub specjalnymi wkładkami, dziecko można okryć, dać przytulankę ( która na pewno nie zgubi się tak jak to zdarza się podczas podróży w foteliku).

 

Foteliki sprawdzają się podczas krótkich przejażdżek - do przedszkola, do dziadków, ale nie podczas dłuższych wycieczek.

 

  • Funkcjonalność

Foteliki są przeznaczone dla dzieci, które już stabilnie siedzą – jest to więc pewne ograniczenie jeśli chodzi  o wspólne podróżowanie. Jeśli nasza pociecha urodzi się na wiosnę, to dopiero na przyszły rok możemy planować wspólne wycieczki. Fotelik spełnia swoją funkcję do około 3 roku życia i służy nam tylko i wyłącznie jako fotelik rowerowy.

 

Natomiast dzięki przyczepce możemy rozpocząć rodzinne przejażdżki już z 1 miesięcznym maluchem, ale warunkiem jest zamontowanie w przyczepce specjalnego hamaczka (służy do 10 miesiąca życia, potem do 18 miesiąca montujemy wkładkę usztywniającą). Przyczepka służy nam także jako wózek oraz jogger (wózek do biegania). Niektórych modeli możemy używać także jako przyczepki dla dziecka na biegówki (dzięki zamontowanemu zestawowi narciarskiemu - narty, płozy). Co więcej, dzięki wielofunkcyjności  i szybkiemu montażowi przejażdżkę rowerową można połączyć ze spacerem po mieście czy zakupami. Przyczepki mają sporą część bagażową, co doskonale sprawdza się podczas zakupów, wyprawy na plażę, plac zabaw lub do parku. W przypadku fotelika zamontowanego na rowerze nie możemy zamontować już w tylniej części sakw.

 

Wadą przyczepki jest natomiast magazynowanie, które wymaga większej powierzchni niż w przypadku fotelika.

 

  • Komfort rodzica

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort dziecka oraz praktyczność sprzętu zdecydowanie mówimy „tak” przyczepkom. Jeśli chodzi o komfort podróżowania rodzica, to zdania są podzielone:

- mamy stawiają na przyczepkę, która nawet w wersji dla 2 dzieci jest dla nich wygodna do przewożenia i nie zmniejsza komfortu jazdy na rowerze

- w przypadku ojców pojawia się opinia, że z przyczepką trzeba jeździć ostrożniej, wolniej,  że fotelik daje poczucie, że nadal możemy pojechać każdą trasą … Jeśli jednak bezpieczeństwo malucha jest dla nas priorytetem, to ta „wada” stanie się zaletą!

 

 

Jak widać, jesteśmy zwolennikami przyczepek rowerowych, ale patrząc obiektywnie mają one także  wady – jedynie dwie:

- konieczność dysponowania miejscem do ich magazynowania

- cena jaką trzeba za nie zapłacić.

 

Dlatego też doskonałą opcja jest wypożyczenie tego typu sprzętu! Więcej na temat fenomenu jakim jest wypożyczalnia sprzętu turystycznego dla dzieci poczytacie na http://www.sportowarodzina.pl/index.php/sportowa-czytelnia/ciekawostki/wypozyczalnie-sprzetu-turystycznego-dla-dzieci.html.

 

Zapraszamy więc do nas!

 

Pełna oferta Wypożyczalni PlanetaRodzina.pl:

http://www.planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/

Poznaj naszą ofertę:
Blog. Aktywna rodzina w Praktyce
Rowerem przez Bory Tucholskie

Rodziny, które lubią rowerowe przejażdżki ucieszy fakt, że w Borach Tucholskich wiedzie wspaniały szlak rowerowy!

Bądźcie aktywni!

Chyba nikt nie zaprzeczy, że  już czuć wiosnę? Przed nami więc najlepszy czas na rodzinną aktywność!