Rezerwacja telefoniczna
694 463 015
Pn-Pt: 9-17 So: 10-15
Bezpłatny dowóz we
Wrocławiu i okolicach!

Rowerem przez Bory Tucholskie

Rodziny, które lubią rowerowe przejażdżki ucieszy fakt, że w Borach Tucholskich wiedzie wspaniały szlak rowerowy!


Bory Tucholskie każdemu z nas kojarzą się z tym, co „nam w duszy gra”. Jeśli bliska jest nam sztuka, to przywieziemy tutaj ze sobą sztalugę lub zaczniemy wyszywać w kolorach okolicznych lasów wspaniałe hafty. Jeśli mamy słabość do grzybów, to polecimy jak na skrzydłach w poszukiwaniu dorodnych prawdziwków. Natomiast rodziny, które nad spokojne spacery z dzieckiem w wózku przekładają aktywne wędrówki i rowerowe przejażdżki ucieszy na pewno fakt, że w okolice Borów Tucholskich wiedzie jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków rowerowych!

 

Mowa o żółtym szlak, który liczy 25 km i biegnie od Cekcyn (ul. Szkolna), przez Kruszków, Leśnictwo Świt, Uroczysko „Piekiełko”, Rezerwat Przyrody Dolina Rzeki Brdy, poprzez Knieje, i wracamy do Cekcyn. Drogi gruntowe mają 22 km, asfaltowe 3 km. Jedynie niewielkie odcinki są piaszczyste i mogą wymóc na nas zejście z roweru.  Jednak na zdecydowanej większości trasy rower z przyczepką dla dzieci doskonale da sobie radę! Nie wspominając już o dzielnych rodzicach, którzy będą nieśli pociechę w nosidle turystycznym.

 

Po drodze będziemy mijali cztery jeziora: Wielkie Cekcyńskie, Drzycimskie, Miały i Gwiazdę, a także skryte w lasach osady borowiackie.  Starsze dzieci na pewno będą zachwycone widokami!

 

Miłośnicy architektury będą mogli nacieszyć oczy przykładem architektury hydrologicznej, czyli akweduktem pochodzącym z 1848 roku! Zbudowany jest on z kamieni polnych i cegieł i jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Na trasie spotkamy także charakterystyczne dla tych okolic tzw. „Boże męki” czyli figury świętych, które na pewno nie umkną uwadze ciekawskich przedszkolaków.

 

Największą atrakcją będzie przełom rzeki Brdy w Świcie zwany uroczyskiem - "Piekiełko". W miejscu tym rzeka Brda nabiera charakteru rzeki górskiej o ponad 2% spadku. Z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe o tajemniczych, legendarnych nazwach. Flisacy nadali im różne imiona, np. Owczarz, Wartoka, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda. Wyobraźnia dzieci na pewno pozwoli stworzyć niesamowite historie z głazami w rolach głównych! Głazy w rzece tworzą progi i liczne wiry. Skupisko głazów ze względu na trudności dla spływających Brdą zostało nazwane "Piekiełkiem" i jest pomnikiem przyrody.

 

Jadąc wzdłuż Rezerwatu Przyrody "Dolina Rzeki Brdy" można będzie podziwiać meandrującą w głębokim korycie najpiękniejszą rzekę Borów Tucholskich. Ma on wyjątkową wartość geomorfologiczną, geologiczną, geobotaniczną i krajobrazową. Tak więc dla starszych dzieci nadarzy się okazja na przyjemną lekcję geografii w plenerze.

 

 

 

Sprzęt potrzebny na rodzinną wycieczkę możecie wypożyczyć u nas - Wypożyczalnia PlanetaRodzina.pl oferuje zarówno przyczepki rowerowe, jak i nosidła turystyczne:

- przyczepka Chariot Cougar

http://planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/13/przyczepki-rowerowe-chariot-cougar-1/

 

- przyczepka Croozer Kid dla jednego dziecka

http://planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/1/przyczepki-rowerowe-3w1-croozer-kid-for-1/

 

- przyczepka Croozer Kid dla dwójki dzieci

http://planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/8/przyczepki-rowerowe-3w1-croozer-kid-for-2/

 

 

- nosidło Salewa Koala 

http://www.planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/7/nosidelka-turystyczne-salewa-koala/

 

- nosidło Deuter Kid Comfort Plus

 http://www.planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/6/nosidelka-turystyczne-deuter-kid-comfort-plus/

  

- nosidło Deuter Kid Air Comfort

 http://www.planetarodzina.pl/oferta-wypozyczalni/2/nosidelka-turystyczne-deuter-kid-air-comfort/

 

 

 

 

[zdjecie ze strony http://parknarodowy.cba.pl/park-narodowy-bory-tucholskie/]

Poznaj naszą ofertę:
Blog. Aktywna rodzina w Praktyce
Rowerem przez Bory Tucholskie

Rodziny, które lubią rowerowe przejażdżki ucieszy fakt, że w Borach Tucholskich wiedzie wspaniały szlak rowerowy!

Bądźcie aktywni!

Chyba nikt nie zaprzeczy, że  już czuć wiosnę? Przed nami więc najlepszy czas na rodzinną aktywność!