Fotelik rowerowy kontra przyczepka rowerowa.

Zbliża się wiosna, a więc moment kiedy większość z nas powraca do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Dla lubiących aktywny styl wypoczynku to idealny czas na rozpoczęcie wycieczek lub choćby przejażdżek rowerowych. Zazwyczaj w pogodny dzień najlepiej wybrać się na taką przejażdżkę całą rodziną , aby wspólnie spędzić wolny czas. Co jednak kiedy mamy małe dzieci, które nie są jeszcze w stanie same usiąść na rower i popedałować z nami? Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z rowerowych wycieczek? Otóż z całą pewnością nie. Wystarczy się tylko odpowiednio do takiej mini wyprawy przygotować i możemy z naszymi małymi pociechami ruszyć w drogę. Jak to możliwe ? Na to pytanie poznasz odpowiedź w tym właśnie artykule.

Fotelik czy przyczepka rowerowa dla dziecka?

Wielu rodziców przed zakupem zadaje sobie to pytanie, gdyż chcemy wybrać jak najlepszą opcję podróżowania z dzieckiem. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To co będzie akurat lepsze dla naszego malucha jest kwestią indywidualną i zależy od wielu bardzo istotnych czynników. Oto najważniejsze z nich, którymi powinniśmy się kierować podczas wyboru pomiędzy fotelikiem, a przyczepką rowerową.

Wiek dziecka.

To bardzo ważna sprawa, gdyż ma to wpływ na bezpieczeństwo przewożenia malucha. Otóż w foteliku przewozimy dzieci, które są już w pełni stabilne, czyli takie około 12-18 miesięcy. Skąd taka rozbieżność? Ponieważ każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego to my rodzice musimy podjąć decyzję czy nasze dziecko jest już na tyle stabilne, aby zasiąść w foteliku rowerowym. W przyczepce możemy przewozić młodsze dzieci, ale powinny one już umieć samodzielnie siadać. Zazwyczaj maluchy pomiędzy 5-8 miesiącem życia już mogą podróżować taką przyczepką. Dlaczego w foteliku jest tak ważne, aby dziecko było w pełni stabilne? Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo i zdrowie malucha. Musi on siedzieć już w pełni samodzielnie i stabilnie trzymać główkę ( na której oczywiście będzie kask). Podczas jazdy w foteliku występują wstrząsy i drgania, co ma niekorzystny wpływ na słabo rozwinięty jeszcze układ kostny i szyjny u bardzo malutkich dzieciaków. Do jazdy przyczepką wystarczy gdy dziecko samodzielnie siedzi ( z racji tego, że w przyczepce przewozimy malucha w pozycji siedzącej lekko pochylonej do tyłu).

Bezpieczeństwo

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to podczas zwykłej jazdy i fotelik i przyczepka są tak samo bezpieczne dla dziecka. Jeśli natomiast chodzi o drobny wypadek rowerowy ( pośliźniecie się np. na piasku czy żwirku i przewrócenie) to zdecydowanie bezpieczniejsza jest przyczepka. Fotelik przewróci się razem z rowerem, natomiast przyczepka dzięki zaczepowi kulowemu pomimo wywrócenia się roweru pozostanie w swojej pozycji.

Pokonywane trasy

Jeżeli nie masz możliwości podróżowania ścieżkami rowerowymi tylko ulicą to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie fotelik. Natomiast jeśli masz obok siebie ścieżki lub zamierzasz jeździć po obrzeżach miasta czy polnych dróżkach to przyczepka sprawdzi się lepiej.

Cena i łatwość przewożenia

Jeżeli chodzi o cenę to foteliki są tańsze od przyczepek. Zajmują także mniej miejsca podczas przechowywania. W podróży także sprawdzają się lepiej, gdyż łatwiej je schować do samochodu i przewieźć dalej.

Dodatkowe zalety

Dodatkowym plusem przyczepki jest to, że dziecko może spokojnie się w niej przespać, jak również ma dużo miejsca na nogi i obok siebie co pozwala na zabranie ze sobą chociażby zabawek, aby się nie nudzić podczas podróży. Jest też zabudowana, a więc cichsza niż fotelik i sprawdza się w gorszych warunkach atmosferycznych. Ponadto są wersje przyczepek dwuosobowych co też jest dużym plusem jeśli posiadamy dwójkę maluchów. Plusem fotelika jest przede wszystkim to, że dziecko mamy zaraz obok siebie. Jeśli jest starsze to łatwiej nam z nim porozmawiać podczas jazdy. Dziecko także ma większą możliwość obserwacji terenu, gdyż fotelik nie jest zabudowany.

Jak widać wybór pomiędzy fotelikiem rowerowym a przyczepką wcale nie jest taki prosty. Jednak wystarczy dobrze się zastanowić nad tym gdzie zamierzamy jeździć i po jakim terenie oraz przede wszystkim czy nasze dziecko jest już na tyle rozwinięte, aby umieścić je w foteliku. Wybierając produkt ( nie ważne czy to przyczepka czy fotelik) postawy na jego jakość i atesty, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego dziecka podczas jazdy.