Gdzie w góry z dziećmi zimą?

Rodzinna wycieczka w góry to nie lada wyzwanie i przygoda. To bardzo fajna forma wypoczynku na świeżym powietrzu, która w połączeniu z dobrym humorem zapewni nam niesamowite wrażenia. Góry zimą mają swój niepowtarzalny urok i czar. Piękne widoki i krajobrazy zachwycają swoim pięknem. Jednak jeśli ma być to rodzinna forma odpoczynku warto rozsądnie wybrać miejsce wycieczki oraz bardzo dobrze się do niej przygotować. Dziecko w górach.

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z górami warto na sam początek wybrać spokojne i łatwe trasy. Nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, zwłaszcza że odpowiadamy za całą rodzinę. Zimą góry są malownicze, ale także niebezpieczne i nie należy o tym zapominać. Przed wyjściem warto sprawdzić dokładnie pogodę oraz ostrzeżenia o panujących warunkach atmosferycznych.
Jeżeli myślimy o wyjeździe w góry z dziećmi warto wziąć pod uwagę te trzy sprawdzone propozycje, a mianowicie : Zakopane, Karpacz oraz Wisła.

  • Zakopane To nie wątpliwie jedno z najpopularniejszych miast w rejonie górskim, tzw. stolica Tatr. Na pewno znajdziemy tutaj wiele atrakcji dla całej rodziny. W tatrach jest wiele szlaków przystosowanych do wędrówki z małymi dziećmi. Oczywiście nie musimy wybierać się typowo w same góry, gdyż znajdziemy tutaj wiele delikatnych wzniesień czy szlaków widokowych, które nie biegną przez same góry. Z noclegiem w górach nie ma problemu, gdyż bardzo dużo w dym rejonie hoteli, pensjonatów czy nawet kwater prywatnych. Jeśli chcielibyśmy skorzystać podczas pobytu z gorących termalnych kąpieli to w okolicy mamy kilka ośrodków z gorącymi wodami termalnymi do wyboru.
  • Karpacz. Znajduje się on na Dolnym Śląsku. Tutaj możemy udać się na wycieczkę po Sudetach, a także paśmie górskim Karkonosze, które się w nich rozciąga. W Karkonoszach bardzo popularną trasą górską dla rodzin z dziećmi jest szlak prowadzący do Samotni. Najlepiej wyruszyć w nią spod Świątyni Wang. Szlak wiedzie dość szeroką drogą dojazdową, która nie jest trudna do pokonania nawet dla dzieciaków, oczywiście jeśli warunki pogodowe nam sprzyjają. W jedną stronę długość trasy to ponad 4 kilometry, dlatego warto wyruszyć z samego rana, aby spokojnie dojść do celu, odpocząć , zregenerować siły , a następnie wrócić przed zapadnięciem zmroku. Pamiętajmy, że w zimie dzień jest znacznie krótszy.
  • Wisła. Beskidy także bardzo często odwiedzane są przez całe rodziny. Możemy tutaj przejść szlakami prowadzącymi na Baranią górę. Na trasie możemy odpocząć i nabrać sił w schronisku. Możemy także skorzystać z tras widokowych, które nie biegną typowo w góry. Jeżeli chodzi o nocleg to przeglądając oferty znajdziemy wiele bardzo atrakcyjnych pensjonatów czy hoteli. Można także skorzystać w okolicy z wyciągu narciarskiego bądź innych sportów zimowych, co stanowi dodatkową atrakcję podczas naszego pobytu.

Wybierając szlaki powinniśmy postawić na te uczęszczane przez wielu ludzi, gdyż mamy wtedy pewność, ze są one dobrze przetarte i ubite. Dla początkujących oraz dla podróżujących z dziećmi jest to nie lada ułatwienie i zaoszczędza dużo wysiłku. Do wyprawy musimy być także odpowiednio ubrani i posiadać przystosowane do takich wypraw obuwie. Bez tego w góry ani rusz! Zabierzmy ze sobą także telefon wraz z numerami alarmowymi do jednostek ratowniczych w danym rejonie, bo mogą okazać się bardzo przydatne. Ponadto zawsze poinformujmy kogoś gdzie się wybieramy , jaką trasą i o której godzinie zamierzamy wrócić. To takie podstawowe zachowania bezpieczeństwa nawet w tych krótkich i w miarę bezpiecznych wyprawach rodzinnych. Jak to się mówi przezorny zawsze ubezpieczony. Pamiętajmy, że góry są piękne, ale także bardzo niebezpieczne, dlatego nie bagatelizujmy ich i przygotujmy się należycie do każdego wyjścia w nie. Pozwoli to nam cieszyć się pięknymi widokami i czasem spędzonym z rodziną.