Jak wspierać rozwój niemowlaka?

Każdy młody rodzic pragnie, aby jego dziecko było radosne i dobrze się rozwijało. Po prostu chcą dla niego jak najlepiej. To zrozumiałe. Jednak jeśli ktoś ma pierwsze dziecko to często nie wie jak się zachować i co robić. Dlatego w takim przypadku warto zapoznać się z różnymi artykułami lub poradnikami. Można także przeczytać niniejszy artykuł, gdyż to właśnie tutaj będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego Jak wspierać rozwój niemowlaka? Tekst jest szczególnie polecany świeżo upieczonym rodzicom, którzy dopiero co poznają swoje dziecko i uczą się go od początku każdego dnia.

Jak wspierać rozwój niemowlaka?

Dużo osób zastanawia się co w ogóle potrafi już noworodek. Wiadomo, że jest maleńkie więc na dużo nie potrafi i to od nas zależy w jaki sposób będzie się on rozwijał. Ponadto na pewno każdy zdaje sobie z tego sprawę, iż zarówno noworodek jak i niemowlę nie potrafią jeszcze panować nad swoją małą główką. Jeśli chcesz wspierać rozwój maleństwa to warto układać je w łóżeczku raz na lewym, raz na prawym boku. Dodatkowo gdy nasz noworodek leży w wózku, warto podchodzić do niego naprzemiennie z obu stron, a nie ciągle z jednej. Ważne jest także to, aby unikać noszenia dziecka w pionie. Jeszcze na to zdecydowanie za wcześnie. Gdy nasze dziecko nie śpi to powinniśmy kłaść go na brzuszku. To ważne podczas jego rozwoju. Jeśli będziemy kłaść noworodka u siebie na klatce piersiowej to z czasem zmusimy je do rozglądania się na boki. Warto kłaść je także na brzuchu czy na kolanach.

W rozwoju noworodka ważne jest to, aby była różnorodność i naprzemienność. Chodzi tutaj o kontrolowanie układu i ruchu jego ciała. Zabawy w tym czasie powinny być Zabawy bardzo proste, łagodne i ciche. Co warto robić? Otóż fajnym pomysłem może okazać się zabranie swojego malucha do wanny, położenie go na sobie i kołysanie się z nim w rytm falowania wody.

Jakie zabawy są jeszcze polecane dla takich małych dzieci? Otóż niewiele osób wie, ale noworodek dostrzega duże przedmioty w kolorach typu żółty, czarny, czerwony i biały. Dlatego też z kolorowego papieru o tych barwach należy wyciąć duże figury geometryczne czy to koło, trójkąt czy kwadrat. Przyklejamy je nad łóżeczkiem naszego malucha. W tym przypadku dziecko będzie próbowało skupiać na nich swój wzrok.Można także nadmuchać baloniki i powiesić nad głową malca. Następnie przesuwać je w okolicy około 30 cm nad buzią noworodka. Można także wybrać dwie odmiennie brzmiące grzechotki i używać ich naprzemiennie.

Jakie są inne sposoby, które świetnie nadają się do tego, aby można było wspierać rozwój noworodka? Oto kilka przykładów:

  1. Bliska obecność przy swoim dziecku – W tym przypadku ważne jest okazywanie miłości i bezwarunkowej akceptacji.
  2. Pieszczoty dziecka – Chodzi tutaj o zadbanie o jego uczucia. To jest najważniejsze. Jeśli nasze dziecko otacza się miłością to znacznie szybciej osiągnie kolejne umiejętności.
  3. Zachęcanie malucha do ruchu – Dziecko musi mieć odpowiednie warunki do poruszana się i poznawania świata. W ten sposób zacznie raczkować, machać rączkami.

Jak widać dużo rzeczy, nawet najmniejszy nasz ruch czy gest może mieć wpływ na późniejszy rozwój naszego noworodka. Dlatego warto poświęcać mu jak najwięcej czasu. Znacznie szybciej się rozwinie, niż w przypadku gdzie rodzice nie spędzają z dzieckiem czasu. Przecież takiego malucha nie posadzimy przed telewizorem i nie włączymy bajek. Trzeba zająć go czymś innym. Jeśli nasz maluch ma już około pół roku to powinien nauczyć się obrotów. Chodzi o pełzanie czy też obracanie się wokół własnej osi. Nauczy się także raczkować i czworakować. W tym miesiącu życia dziecko powinno także umieć samodzielnie usiąść. Dodatkowo, aby wspierać rozwój powinniśmy unikać leżaczków. Do 4 miesiąca życia powinniśmy unikać spodenek z uciskową gumką. Nie wolno także sadzać dziecka na siłę.