Odpieluchowanie

Opieka nad dzieckiem, to nie tylko odpowiednia pielęgnacja, która powinna odbywać właściwie każdego dnia. Bardzo duże znaczenie ma nauka korzystania z nocnika, ale także przyzwyczajenie do tego, by dziecko we właściwym momencie zaczęło korzystać z nocnika. Początki bywają trudne, wiadomo, że każdy maluch jest troszkę inny, jednak przede wszystkim łagodne podejście, konsekwentne działanie sprawią, że uda się osiągnąć sukces w odpowiednim czasie.

Informacje jak przyzwyczaić dziecko do nocnika?

Moment, w którym stwierdzamy, że nadszedł czas na to, by nauczyć dziecko korzystania z nocnika, może być przełomowy. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że trzeba go rozłożyć w czasie. Podstawowym elementem będzie oczywiście postawienie nocnika w pokoju, by dziecko mogło się z nim oswoić. To bardzo ważne, by wprowadzić ten przedmiot do codzienności, pokazać, w jaki sposób należy z niego korzystać.

Często doskonałym sposobem będzie zabawa, w której pokazujemy na misiu lub lali, jak wykonywać poszczególne czynności. Dlatego, nawet jeśli ktoś na początku nie wie,  jak nauczyć dziecko wołać siku? Stąd też forma zabawy sprawdza się właściwie zawsze i wszędzie. Z czasem można zachęcać dziecko do siadania na nocnik, szczególnie po przebudzeniu, gdy najczęściej jest taka potrzeba. W ciągu dnia warto również pytać dziecko, czy chce siku. Oczywiście, jeśli uda się skorzystać z nocnika, to trzeba się cieszyć i bić brawo i tak za każdym razem. Z czasem dziecko zrozumie, że w ten sposób należy sygnalizować potrzebę skorzystania z niego, jak i również będzie mogło samodzielnie o tym poinformować. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by co jakiś czas pytać malucha, gdyż może się zdarzyć, że zabawi się i zupełnie zapomni, by się załatwić. Początki bywają trudne, zdarzają się także wpadki, jednak z biegiem czasu można będzie się samodzielnie przekonać o tym, w jak dużym stopniu będzie to pomocne w wychowaniu.

Oczywiście, z czasem można będzie dokupić podest i nakładkę na wc, co pozwoli na korzystanie z wc dla dorosłych. Wiadomo, że trzeba będzie zabierać te akcesoria w gości, by ułatwić dziecku korzystanie i załatwianie się zawsze. Czasami ludzie zastanawiają się, jak długo może trwać ten proces. U jednych dzieci szybciej, natomiast u innych wolniej, ponieważ to kwestia indywidualna. Prawda jest taka, że zakupienie nocnika, jak i również w późniejszym czasie także nakładki i podestu jest czymś w pełni naturalnym. Warto wiedzieć, że dla każdego malucha to trudny proces i należy wykazać się cierpliwością.