Podpowiadamy jak zostać aktywną rodziną!

Aktywność fizyczna to bardzo ważna kwestia, o którą warto zadbać. Regularne ruszanie się wpływa dobrze na samopoczucie, kondycję oraz oczywiście zdrowie. Warto zadbać o aktywność fizyczną całą rodziną, dzięki czemu można przekazać dziecku odpowiednie postawy i wartości oraz oczywiście przyjemnie spędzić czas w rodzinnym gronie. Jak zostać aktywną rodziną? Kilka prostych wskazówek znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Wiosna i lato – idealny czas na aktywności na świeżym powietrzu

Jak stać się aktywną rodziną? Przede wszystkim dorośli powinni dawać swoim pociechom jak najlepszy przykład. Jest wiele aktywności, które można wykonywać w gronie rodzinnym. Jeśli chodzi o ciepłe letnie oraz wiosenne miesiące, oto kilka propozycji godnych uwagi:

  1. Wycieczki rowerowe – można wyruszyć na nie już z kilkuletnimi pociechami, wystarczy zadbać o dobrej jakości przyczepkę do roweru. Także starsze pociechy na pewno chętnie spędzą czas z rodzicami na rowerowych przygodach. Planując trasę pamiętaj o przerwach, a także potrzebach i możliwościach dziecka. Po drodze warto zrobić sobie piknik, aby cieszyć się swoim towarzystwem, pięknem przyrody oraz nieco odpocząć i nabrać sił na dalszą trasę rowerową.
  2. Aquapark to świetne miejsce – tutaj może bawić się świetnie cała rodzina, zarówno dzieci jak i rodzice. Leniwe rzeki, zjeżdżalnie, jacuzzi czy sauna to tylko niektóre z dostępnych atrakcji.
  3. Zawody w ogrodzie – jeśli macie domek z ogródkiem, macie naprawdę wiele możliwości a zawody sportowe to jedna z nich. Bieg z piłką, skoki na skakance, rzucanie piłką do celu to tylko niektóre z wielu możliwych zadań.
  4. Jazda na rolkach – dla dzieci to prawdziwa frajda, a dla rodziców okazja do powrotu do lat dzieciństwa. Wspólna wyprawa do parku i nauka jazdy na rolkach to świetny sposób na spędzanie czasu aktywnie w ciepłe miesiące.
  5. Przygoda w parku linowym – pokonanie trasy daje wiele radości oraz satysfakcji. Warto wybrać się do parku linowego całą rodziną, aby przekonać się, jak przyjemnie można spędzić tam czas.

Zima i jesień – pozostańcie aktywni

Zima i jesień to również doskonały czas na aktywności. Oto kilka ciekawych pomysłów:

  1. Sporty zimowe – weekend lub ferie w górach? To doskonały pomysł. Tutaj naprawdę można poczuć magię zimy, a także skorzystać z możliwości uprawiania sportów zimowych. Jazda na desce czy nartach to świetna zabawa dla dużych i małych.
  2. Park trampolin – znajduje się w każdym większym mieście, a także w niektórych mniejszych miejscowościach. Wystarczy godzina, aby poczuć przyjemne zmęczenie i uwolnić potężną dawkę endorfin. Park trampolin gwarantuje wiele radości zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
  3. Spacery – to zawsze dobre wyjście, niezależnie od pory roku. Wystarczy pamiętać o odpowiednim ubiorze i można ruszać na rodzinny spacer. Warto wybierać dłuższe trasy, aby zadbać o dobra formę i świetne samopoczucie całej rodziny.
  4. Jazda na łyżwach – lodowisk w Polsce nie brakuje, co warto wykorzystać. Jazda na łyżwach jest bardzo przyjemna, a do tego relaksuje i zapewnia porządną dawkę ruchu dla całej rodziny.
  5. Spacery z psami – w tym przypadku uczycie także dziecka empatii. Mowa tutaj o regularnym odwiedzaniu schroniska i wyprowadzaniu zwierząt na spacery.

Zaplanujcie czas razem

Dzieci pragną czuć się ważne, chcą także podejmować decyzje. Warto im na to pozwolić, a planowanie rodzinnego czasu przeprowadzić razem. Dzięki temu każdy może wyrazić swoje zdanie, a efekt końcowy planowania będzie zadowalający dla każdego członka rodziny. Warto angażować dzieci w takie działania, aby ułatwić im naukę umiejętności dochodzenia do kompromisów czy wyrażania swojego zdania. Warto również pamiętać, że wspólne przygotowania mogą dawać wiele radości całej rodzinie.