Rodzinna wyprawa w góry, 10 rzeczy o których musisz pamiętać.

Wycieczki w góry to bardzo popularna forma spędzania rodzinnego spędzania czasu. Nie tylko dotleniamy swój organizm, podziwiamy piękne widoki, ale także przebywamy razem i uczymy się współpracy w pokonywaniu różnych przeszkód. Ze wzniesień lub wierzchołka gór rozpościera się piękny widok, który zapiera dech w piersiach, ale żeby go doświadczyć trzeba najpierw pokonać wiele trudności, aby tam dotrzeć. Trudne podejścia, zmienne warunki atmosferyczne czy śliskie i strome kamienie to nie lada wyzwania, na które przed wyruszeniem musimy się przygotować. Dobre przygotowanie się to wyprawy w góry zwłaszcza jeśli idziemy całą rodziną to istotna sprawa i nie lada wyzwanie – ale Twoje dziecko na pewno będzie zadowolone.

Dobre przygotowanie i organizacja wyprawy to podstawa, dlatego warto się dużo wcześniej do takiej eskapady przygotować. Oto najważniejsze rzeczy o których warto pamiętać przed rodzinną wyprawą w góry, aby przebiegała ona pomyślnie i przede wszystkim bezpiecznie.

  1. Wybór odpowiedniej trasy. Jest to kluczowym zadaniem przed wyruszeniem w góry. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z górami lub posiadamy małe dzieci to nie porywajmy się na trudne trasy. Na wszystko przyjdzie czas. Najpierw łatwiejsze trasy, które przybliżą nam temat gór ( pamiętajmy, że góry rządzą się własnymi prawami ), a następnie wraz z nabytymi umiejętnościami i doświadczeniem możemy stopniowy wyruszać w trudniejsze trasy. Informacji o przebiegu poszczególnych tras jest sporo. Znajdziemy je na forach, stronach, blogach czy przewodnikach górskich.
  2. Warunki atmosferyczne Przy planowaniu jakiegokolwiek wypadu w góry musimy brać pod uwagę pogodę. Co prawda szybko może ulec ona zmianie ( zwłaszcza w górach) jednak warto prześledzić wcześniej jej prognozę. Pamiętamy także o odpowiedniej odzieży i obuwiu co podczas wyprawy ma bardzo duże znaczenie. Jeśli jest to rodzinna wyprawa z dziećmi warto zapanować ją w miesiącach kwiecień- wrzesień, gdzie warunki w górach są zdecydowanie korzystniejsze.
  3. Schronienie. Wybierając się na wyprawę z dziećmi musimy sprawdzić czy na naszej trasie jest jakieś schronisko, abyśmy mogli w razie konieczności odpocząć czy przenocować. Będzie to także dobry azyl dla nas w razie nagłego załamania pogody lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
  4. Numery alarmowe. Wpisz w swój telefon numery, które w razie potrzeby mogą się okazać pomocne a nieraz nawet zbawienne. Są to numery do miejscowych służb ratowniczych stacjonujących na danym terenie. Pamiętaj, aby przed wyjściem naładować do pełna baterię w swoim smartfonie.
  5. Odpowiedni ubiór. Odpowiednie ubranie to podstawa. Nawet jak idziemy w góry latem to nasz strój powinien być na tzw. ,,cebulkę”. Zarówno zmarznięcie jak i przegrzanie nie jest dobre dla naszego organizmu. W górach temperatura bywa zmienna, po przejściu gdzieś niedaleko burzy może się gwałtownie ochłodzić. Na szczytach także może znajdować się jeszcze śnieg, dlatego warto być przygotowanym na różne warunki pogodowe. Wygodne i przystosowane to tego rodzaju wypraw buty to także podstawa, bez której w góry ani rusz. Nawet jeśli idziemy na mało wymagającą trasę to stabilne buty, z dobrą podeszwą, które utrzymują dobrze naszą stopę i kostkę zapobiegając jej skręceniu to podstawa.
  6. Latarka czołowa. Musisz ją zabrać nawet jak nie planujesz wracać po zmroku. W górach nigdy nic nie wiadomo, czasem wypad może się przedłużyć i zmrok może zapaść kiedy będziesz na szlaku. Czołowa latarka nie zajmie rąk, które są przydatne podczas marszu , a doskonale oświetli drogę.
  7. Mini apteczka. Zabierzmy z sobą bandaże, plastry, wodę utlenioną oraz tabletki przeciwbólowe. W górach bardzo łatwo o upadek, stłuczenie czy zranienie, dlatego te podstawowe rzeczy warto mieć pod ręką.
  8. Plecak. Podczas wyprawy w góry jest on niezbędny. To do niego spakujemy wszystko to co musimy zabrać. Najlepiej jak jest on wygodny i wykonany z nieprzemakalnego materiału co będzie dużym plusem podczas niespodziewanego deszczu.
  9. Jedzenie i picie. Nawet jeśli to krótka wyprawa w góry to zawsze musimy wziąć ze sobą zapas czystej wody oraz przekąski wysokoenergetyczne np. batony czy czekolada.
  10. Poinformuj bliskich. Zawsze przed wyjściem w góry poinformuj kogoś bliskiego, bądź osobę w miejscu, w którym się zatrzymałeś, że zamierzasz wyjść w góry. Podaj gdzie, jaką trasa oraz kiedy planujesz powrót. W razie jakichkolwiek niespodziewanych komplikacji będzie wiadomo gdzie udać się na poszukiwania. Przezorny zawsze ubezpieczony sprawdza się tutaj doskonale.

Nie ważne czy jest to krótki wypad w góry czy dłuższy zawsze należy się do niego odpowiednio przygotować. Grunt to bezpieczeństwo nasze i rodziny, dlatego warto poświęcić czas na zaplanowanie i niezbędne przygotowania do wyprawy.