Rowerem przez Bory Tucholskie

Aktywny wypoczynek na łonie natury to dla wielu z nas najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się piesze wycieczki plenerowe lub rowerowe. W tym artykule skupimy się na tych drugich, a mianowicie rowerowych eskapadach leśnych.

Jeśli lubimy jazdę na rowerze, a do tego piękne i malownicze widoki to koniecznie musimy wybrać się na taką przejażdżkę przez Bory Tucholskie. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych na terenie naszego kraju. Ten malowniczy obszar obejmuje prawie trzy tysiące kilometrów kwadratowych. Na jego terenie znajdują się piękne parki krajobrazowe, liczne rzeki i jeziora, które tworzą piękne i malownicze krajobrazy. Jest to idealne miejsce na aktywny wypoczynek na łonie natury. W Borach Tucholskich znajduje się aż kilkuset kilometrów tras rowerowych. Zarówno możemy udać się tutaj na małą przejażdżkę jak również na kilkudniową wyprawę. Szlaki rowerowe są różnej trudności oraz długości, ale każdy jeden jest bardzo malowniczy.

W Borach Tucholskich mamy całkiem sporo szlaków rowerowych do wyboru. Poniżej przybliżymy te najczęściej wybierane przez turystów. Znajdziemy tutaj wszystkie rodzaje szlaków : zielone, niebieskie, czerwone, żółte oraz czarne. Długość także jest przeróżna. Mamy możliwość wybrać szybką trasę około 10 kilometrową , dłuższą około 30-50 kilometrów jak również dłuższą prawie 200 kilometrową. Trasy te są bardzo dobrze oznakowane co w znacznym stopniu ułatwia nam przemieszczanie się.

  • Szlak Brdy to jedna z najczęściej wybieranych tras rowerowych. Pomimo tego, że jej długość to 160 kilometrów jest ona w miarę prosta, gdyż w większości prowadzi dróżkami asfaltowymi. To bardzo malownicza trasa, dlatego jeśli chcemy nacieszyć oko pięknymi widokami będzie idealna. Stopień trudności w skali od 1 do 5 do zaledwie 2.
  • Szlak Gołąbkowy to trasa o długości około 40 kilometrów w kształcie ósemki. Dróżki rozchodzą się na niej miejscami w dwóch kierunkach, dlatego musimy uważnie śledzić znaki lub dodatkowy wyposażyć się w mapę. Trasę pokonujemy zarówno asfaltem, drogami szutrowymi, piaszczystymi jak i ścieżkami leśnymi. Stopień trudności to 3.
  • Szlak Tuchola – Tleń. Długość trasy to około 30 kilometrów. Przebiega ona obok plaży w Cekcynie, gdzie znajduje się strzeżone kąpielisko oraz przez Krzywogoniec, w którym można zwiedzić tematyczną wioskę grzybową. Trasa wiedzie głównie przez mało uczęszczane dróżki asfaltowe, a jej poziom trudności to 2.

To tylko 3 najczęściej wybierane trasy rowerowe w Borach Tucholskich, a mamy ich do dyspozycji naprawdę sporo. Przed wyborem najlepiej zapoznać się z wszystkimi, sprawdzić ich długość, trudność oraz drogi przez jakie przyjdzie nam jechać, a także malownicze punkty czy widoki jakimi przebiega. Każdy znajdzie tutaj trasę idealną dla siebie. Zarówno możemy udać się na samodzielną przejażdżkę, w grupie znajomych jak również na rodzinny wypad z dziećmi. Na każdej trasie są miejsca godne zatrzymania się i obejrzenia. Czasem warto doliczyć sobie dłuższy czas do wyprawy rowerowej, który po drodze przeznaczymy na wypoczynek lub zwiedzanie. Przed udaniem się na wyprawę rowerową warto sprawdzić pogodę, aby warunki atmosferyczne były jak najbardziej sprzyjające.

 

Jeżeli zamierzamy wybrać się w Bory Tucholskie na dłużej to warto pomyśleć o noclegu. W okolicy znajdziemy wiele możliwości noclegowych. Godną polecenia i najczęściej wybieraną przez turystów jest hotel Hanza Pałac. Jest położony na malowniczym terenie. Dla miłośników wycieczek rowerowych to doskonała baza startowa. W obiekcie jest także możliwość wypożyczenia sprzętu rowerowego jeśli nie posiadamy własnego. Co jest dużym udogodnieniem dla turystów, którzy nie mają jak przywieźć własnego sprzętu lub są w tym regionie tylko przejazdem bez wcześniejszego zaplanowania pobytu. Jazda rowerem – rozrywka dla prawie każdego.