Zaraź dziecko miłością do gór!

Górskie wędrówki to wspaniała pasja i przygoda. Warto zarazić nią dzieci, aby mogły korzystać z wielu zalet górskich wycieczek i czerpać z nich wiele radości. Aktywność na świeżym powietrzu jest dobra dla organizmu i zdrowia oraz kondycji, a piękne górskie widoki to coś, co z pewnością warto zobaczyć na własne oczy. Jak zarazić dziecko miłością do gór? Kilka informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Dzieci lubią słuchać opowieści

Jeśli Twoja pociecha ma już kilka lat, przed pierwszą wspólną przygodą na górskich trasach warto jej nieco opowiedzieć o tej pięknej pasji. Na pewno zauważyłeś, że dzieci lubią opowieści. Możesz opowiedzieć swojemu dziecku, co ciekawego można zobaczyć w górach, jakie są tam atrakcje i dlaczego warto zobaczyć je na własne oczy. Jeśli w swoim dom -u posiadasz jakieś fotografie z górskich wędrówek, również warto pokazać je dziecku. Ciekawa opowieść na pewno zachęci malucha do tego, aby wyruszyć wraz z ukochanymi rodzicami na wspólną, wspaniałą przygodę w górach.

Atrakcje – to dzieci lubią najbardziej

Nie trzeba być pedagogiem aby wiedzieć, że dzieci wprost uwielbiają atrakcje. Przed pierwszą górską wyprawą warto je zapewnić, że wycieczki w górach nie są nudne, a pełne ciekawych przygód i atrakcji. Wspólny piknik, rodzinna sesja zdjęciowa czy zbieranie pamiątek po drodze na pewno spodoba się niejednemu małemu człowiekowi. Jeśli przedstawisz dziecku ciekawy plan wspólnej górskiej podróży, na pewno nie będzie się mogło jej doczekać.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Gdy już wiesz, że Twoja pociecha chętnie wybierze się z Tobą na pasjonującą górską wycieczkę, pamiętaj o zadbaniu o odpowiednie przygotowanie. Co należy zabrać ze sobą na taką wyprawę z dzieckiem? Oto kilka najważniejszych spraw, o które warto zadbać przed wycieczką w góry:

  1. Odpowiedni ubiór to podstawa- pogoda potrafi zaskakiwać, a już szczególnie warto o tym pamiętać planując górskie wyprawy. Warto zabrać ze sobą zarówno lżejsze jak i cieplejsze ubrania. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią ciepło, ale jednocześnie pozwolą skórze na swobodny oddech. Czapka z daszkiem, kurtka przeciwdeszczowa to kolejne niezbędne elementy wyposażenia. Nie zapominaj również o odpowiednim obuwiu, które zapewni stopie komfort i odpowiednią stabilizację podczas górskich przygód.
  2. Piknik jest dobrym pomysłem – chwila przerwy na pewno przyda się zarówno Tobie jak i dziecku. Wspólny piknik podczas górskich wycieczek to wspaniały pomysł. Zabierzcie ze sobą ulubione napoje, wodę oraz przekąski, które dodadzą Wam sił na kolejne wspólne górskie wędrówki.
  3. Mapa, latarka – to na pewno może Wam się przydać. Pamiętaj, że telefon może się szybko rozładować, a orientacja w terenie oraz oświetlenie szlaku jest bardzo ważne. Bezpieczeństwo przede wszystkim, zabierzcie ze sobą akcesoria, dzięki którym wycieczka będzie nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna.

Szlaki górskie

Podczas wycieczek górskich, należy pamiętać o tym, aby trzymać się wyznaczonego szlaku. Trasy są przygotowane w taki sposób, aby turyści byli bezpieczni, warto więc trzymać się wyznaczonej drogi. Pamiętaj również, że w podróż najlepiej wyruszyć rano, aby uniknąć powrotu gdy zapadnie zmrok,co może być niebezpieczne. Należy pamiętać o tym szczególnie zimą, gdy wcześnie robi się ciemno. Przed wybraniem trasy, pamiętaj o tym, aby sprawdzić jaka jest jej długość oraz trudność. Chociaż wycieczki górskie mogą być dla dziecka wspaniałą przygodą, małe nóżki mają swoje możliwości. Warto o tym pamiętać, gdyż po pierwszej ciężkiej wycieczce górskiej dziecko może skutecznie się zniechęcić, a tego chcesz na pewno uniknąć. Wybierając trasę pamiętać więc o możliwościach Twojej pociechy. Dzięki temu wycieczka przyniesie Wam wiele radości i pięknych wspomnień.